Wymiary boiska do siatkówki i wysokość siatki
Siatkówka – jedna z trzech, obok piłki nożnej i koszykówki, najpopularniejszych gier zespołowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Widowiskowość i zmienność akcji na boisku sprawia, że stale zyskuje ona nowych fanów. Dla tych, którzy być może dopiero teraz odkrywają tajniki tej dyscypliny, w tym artykule pokrótce przedstawimy zasady gry w siatkówkę.
Nie od dziś wiadomo, że do uprawiania wszelkich gier zespołowych potrzebne jest… boisko. Dotyczy to rzecz jasna także siatkówki halowej, jak i plażowej. Tutaj skupimy się jednak na siatkówce halowej. W siatkówce halowej mamy jasno określone zarówno wymiary boiska, jak i wysokość siatki. Wymiary boiska do siatkówki wynoszą 18x9m. Na boisko składają się dwa prostokąty na 9 metrów długie i 3 metry szerokie. Jeśli chodzi natomiast o wysokość siatki to ma ona 224 cm dla kobiet i 243 cm dla mężczyzn.
Podstawowe przepisy siatkówki
Kiedy znamy już wymiary boiska do siatkówki i wysokość siatki, czas poznać podstawowe zasady gry w siatkówkę. Zostały one opracowane przez międzynarodową federację piłki siatkowej. Zasady gry są proste. Polegają one na odbijaniu piłki rękoma i przedramionami i przebiciu piłki na stronę przeciwnika. Natomiast drużyna przeciwna zajmująca pole gry po drugiej stronie siatki najpierw musi odpowiednio przyjąć piłkę z zagrywki, a następnie wyprowadzić skuteczny atak. Po zdobyciu punktu zawodnik linii ataku, bądź inny gracz z drużyny przygotowuje się do wykonywania zagrywki. Zagrywka rozpoczyna kolejną akcję w meczu.
Punktacja w siatkówce
Przepisy gry w siatkówkę jasno określają także punktację podczas trwania meczu. Ta kwestia ewoluowała wraz z rozwojem całej siatkówki. Przez długi czas mecze rozgrywane były do momentu zdobycia przez którąś z drużyn 15 punktów w secie. Po pewnym czasie Międzynarodowa Federacja Siatkówki, chcąc uatrakcyjnić mecze, zdecydowała się na wprowadzenie rewolucyjnych zmian. Sety miały kończyć się po zdobyciu przez którąś z ekip 25 punktów. Oczywiście drużyna musiała mieć nad rywalami minimum dwa punkty przewagi na koniec seta.
Rola libero w sporcie siatkowym i inne pozycje w siatkówce
Oprócz punktacji równie ważne w siatkówce są także pozycje zajmowane przez zawodników na boisku w trakcie meczu. I tak wyróżniamy następujące pozycje:
- Libero – jest to zawodnik grający w obronie. Jego zadaniem jest odbiór piłek podczas zagrywek wykonywanych przez przeciwników. Nie może wykonywać zagrywki, ani atakować piłki
- Przyjmujący – najczęściej zespoły grają na dwóch przyjmujących. Mają pomóc libero w przyjęciu wykonywanej zagrywki, mogą także skończyć akcję skutecznym atakiem
- Rozgrywający – to on dystrybuuje piłkę po dobrym przyjęciu przez kolegów z drużyny i decyduje o tym, kto ma skończyć całą akcję
- Środkowy – gra na środku siatki. Jego zadania to skuteczne ataki ze środka siatki oraz blokowanie ataków przeciwnika
- Atakujący – najprościej rzecz ujmując gracz odpowiedzialny za kończenie atakiem akcji swojego zespołu
Piłka do gry w siatkówkę
Piłka do gry w siatkówkę najczęściej wykonana jest ze skóry (naturalnej lub syntetycznej). Przyjmuje się, że jej obwód wynosi 65-67 cm. Natomiast jej masa waha się w przedziale 260-280 gramów. Piłki używane w rozgrywkach międzynarodowych są różnokolorowe.
Czas i zmiany w siatkówce
Ostatnim, ale równie ważnym elementem gry w siatkówkę jest wzięcie przez trenerów tzw. czasu w trakcie setów/meczu oraz dokonywanie zmian. Przez wiele lat były tzw. dwie przerwy techniczne w każdym secie (po zdobyciu 8 i 16 punktu). Obecnie nie chcąc zatracać płynności w grze zrezygnowano z tego wymogu. Teraz to trenerzy w dowolnej fazie seta mogą poprosić o 30 sekund przerwy na rozmowę ze swoim zespołem. Jeśli chodzi natomiast o zmiany to trenerzy w trakcie jednego seta mogą dokonać maksymalnie pięciu zmian.