Po raz 42 w historii odbył się wieloetapowy wyścig Dakar 2020. Uważany za najtrudniejszy rajd na świecie, tym razem miał miejsce w Arabii Saudyjskiej. Dwóch polskich zawodników zajęło wysokie miejsca, a na trasie śmierć poniosło dwóch zagranicznych sportowców.
Jak zwykle podczas rajdu Dakar nie zabrakło emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Trasa była trudna, etapy wymagające. Jak poszło Polakom, jakie wyniki zanotowali? O tym poniżej?
Rajd Dakar – wyścig owiany legendami i sławą
Historia tego rajdu, który dawniej nosił nazwę Rajd Paryż-Dakar jest bogata i ciekawa. Rajd terenowy, uważany za najtrudniejszy na świecie, dostępny jest również dla amatorów chcących przeżyć przygodę życia. Od początku rajdu Dakar zawodnicy ścigali się w samochodach i motocyklach, ale w 1980 pojawiły się ciężarówki, a w 2009 roku quady. W ogóle pierwszy rajd Paryż-Dakar zorganizowano w 1977 roku. Ostatni raz Paryż-Dakar odbył się w 2001 roku, a później organizatorzy przenosili wyścig do różnych miejsc. Była Argentyna, Portugalia. Chile, Peru, a Dakar 2020 po raz pierwszy zawitał do Arabii Saudyjskiej.
Dakar 2020, czyli 12 morderczych etapów
Tegoroczny wyścig rozpoczął się 5 stycznia w miejscowości Dżudda, a zakończył w Al.-Qiddiya. Rajd składał się z 12 etapów, a trasa liczyła prawie osiem tysięcy kilometrów. Pięć tysięcy kilometrów stanowiły odcinki specjalne. Niestety w trakcie rajdu Dakar 2020 doszło do dwóch katastrofalnych w skutkach wypadków. Podczas siódmego etapu jeden z najbardziej doświadczonych kierowców – Portugalczyk Paulo Goncalves przewrócił się i pomimo reanimacji zmarł. Z kolei na 11 odcinku specjalnym Holendaer Edwin Straver miał wypadek. Motocyklista przewrócił się i doznał uszkodzenia kręgu szyjnego. Reanimacja powiodła się, ale w stanie krytycznym Holender trafił do szpitala. Sportowiec amator doznał rozlicznych uszkodzeń mózgu i 24 stycznia zdecydowano o odłączeniu go od aparatury.
Dwa wysokie miejsca Polaków w rajdzie Dakar
Jak poszło reprezentantom Polski w Dakarze 2020? Najlepiej zaprezentowali się quadowcy. Rafał Sonik zajął trzecie miejsce, a Kamil Wiśniewski był piąty. Inni Polacy w Arabii Saudyjskiej mieli spore kłopoty techniczne, które zaprzepaściły im szanse na wysokie lokaty na koniec rajdu. Inny polski quadowiec Arkadiusz Lindner wygrał ostatni etap, ale wyścig ukończył na 12 miejscu. Jak poszło Polakom w innych kategoriach? Wśród kierowców samochodów początkowo w pierwszej dziesiątce był Jakub Przygoński. Potem jednak Polak miał problemy techniczne i sporo stracił do reszty. Wśród motocyklistów siedemnasty był Maciej Giemza a Krzysztof Jarmuż zajął 44 miejsce. W ciężarówkach osiemnasty był Robert Szustkowski z Jarosławem Kazberukiem.
Trzeci raz Hiszpana
W najważniejszych klasyfikacji, czyli wśród kierowców samochodów, po raz trzeci w historii Rajd Dakar wygrał Hiszpan Carlos Sainz. Doświadczony kierowca o ponad sześć minut wyprzedził poprzedniego zwycięzcę – Nassera Al.-Attiyaha. Trzecie miejsce zajął inny bardzo doświadczony kierowca, Francuz Stephane Peterhansel.