Jak poradzi sobie Lewandowski na Euro 2024?

euro-2024-lewandowski

Robert Lewandowski to najlepszy polski piłkarz w XXI wieku i jeden z czołowych graczy biało-czerwonych w całej historii piłki nożnej. 35-letni napastnik jest kluczową postacią reprezentacji Polski, a zarazem jej kapitanem. Zbliżające się EURO 2024 to prestiżowa impreza, a występy polskiej kadry narodowej w dużej mierze będą zależeć od Roberta Lewandowskiego. Zawodnik ma wpływ nie tylko na to, co dzieje się na boisku. Funkcja kapitana powoduje, że ma także dużą odpowiedzialność poza nim. Jak poradzi sobie Robert Lewandowski oraz reprezentacja Polski na EURO 2024? Jak prezentował się napastnik na poprzednich wielkich turniejach piłkarskich?

Robert Lewandowski na poprzednich wielkich turniejach

Podczas swojej kariery piłkarskiej Robert Lewandowski rozegrał olbrzymią liczbę meczów. Polak występował i nadal występuje w najsilniejszych europejskich ligach, gdzie zdobywał mistrzostwa kraju, krajowe i europejskie puchary, a także tytuły króla strzelców. Polak wypracował sobie ogromną renomę na całym świecie i przez wielu ekspertów piłki nożnej uznawany jest za czołowego napastnika świata. „Lewy” odniósł wiele sukcesów w piłce klubowej, lecz z reprezentacją Polski nie miał tak dużo powodów do radości, ponieważ nie sięgnął z nią po żadne trofeum na wielkiej imprezie piłkarskiej.

Aktualny napastnik Barcelony zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski 10 września 2008 roku, a więc po turnieju finałowym EURO 2008, który odbył się w Austrii i Szwajcarii. Od tego czasu napastnik notował regularne występy w naszej kadrze narodowej, a z czasem stał się jej kluczowym zawodnikiem. Polacy zaliczyli nieudane eliminacje do mistrzostw świata 2010 i zabrakło ich na turnieju finałowym w RPA. Pierwszym wielkim wydarzeniem międzynarodowym, na którym wystąpił Robert Lewandowski z reprezentacją Polski były Mistrzostwa Europy 2012 organizowane przez Polskę i Ukrainę. EURO 2012 biało-czerwoni zakończyli na fazie grupowej, a Lewandowski rozegrał trzy spotkania. W meczu z Grecją wpisał się na listę strzelców.

Cztery lata później biało-czerwoni zanotowali najlepszy start na EURO w XXI wieku, ponieważ dotarli do ćwierćfinału, gdzie w rzutach karnych ulegli Portugalii. Jak na francuskich boiskach zaprezentował się kapitan reprezentacji Polski? Robert Lewandowski rozegrał pięć meczów w pełnym wymiarze czasowym i zdobył jednego gola w ćwierćfinale z Portugalią. Najbardziej obfite w bramki dla napastnika było EURO 2020. Co prawda Polacy udział w turnieju zakończyli na fazie grupowej, lecz Lewandowski w trzech meczach zdobył trzy bramki. Polak wpisał się na listę strzelców w pojedynku z Hiszpanią, natomiast w rywalizacji ze Szwecją ustrzelił dublet.

Wielkie turnieje piłkarskie to także mistrzostwa świata! Robert Lewandowski z reprezentacją Polski wystąpił na dwóch mundialach. Pierwszy miał miejsce w 2018 roku, gdy gospodarzem mundialu była Rosja. Polski napastnik wystąpił w trzech meczach fazy grupowej, kolejno z Senegalem, Kolumbią i Japonią. Polak rozegrał maksymalną liczbę minut we wszystkich 3 spotkaniach, ale nie wpisał się na listę strzelców w żadnym z nich. Nieco lepiej wygląda bilans Roberta Lewandowskiego na mundialu 2022 w Katarze. Reprezentacja Polski wywalczyła awans do fazy pucharowej, gdzie w 1/8 finału uległa późniejszym wicemistrzom świata – Francuzom. Na mistrzostwach świata w Katarze kapitan biało-czerwonych rozegrał cztery spotkania, w których zdobył dwie bramki i zanotował jedną asystę.

Lewandowski na mistrzostwach Europy – podsumowanie dorobku

Robert Lewandowski ma na swoim koncie udział w trzech turniejach finałowych mistrzostw Europy. Polak zaliczył debiut podczas EURO 2012, natomiast w kolejnych latach reprezentował biało-czerwone barwy także na turniejach finałowych EURO 2016 i EURO 2020. W efekcie mistrzostwa Europy 2024 dla Roberta Lewandowskiego będą czwartym z rzędu turniejem finałowym tej rangi.

Bilans Roberta Lewandowskiego na EURO to 11 meczów oraz pięć bramek. Polak przebywał na murawie łącznie przez 1050 minut. Robert Lewandowski na EURO 2024 na pewno będzie chciał poprawić swoje statystyki!

Czy Polska awansuje z grupy EURO 2024?

Reprezentacja Polski awansowała na mistrzostwa Europy po zwycięstwie w barażach. Biało-czerwoni w półfinale pokonali Estonię, a w finale wyeliminowali po rzutach karnych Walię i tym samym wezmą udział w piątym z rzędu turnieju finałowym EURO. Polacy trafili do grupy D, w której zmierzą się z Holandią, Francją i Austrią.

Pierwszy mecz Polacy zagrają z Holendrami, drugi z Austrią, natomiast trzeci z Francją. Zdaniem ekspertów piłki nożnej jest to jedna z najsilniejszych grup na całym EURO 2024. Zdaniem kibiców, bukmacherów i obserwatorów futbolu faworytami do awansu są Francuzi i Holendrzy. Aby awansować do fazy pucharowej i wyjść z grupy należy uplasować się na pierwszej lub drugiej pozycji. W przypadku korzystnego bilansu trzecie miejsce w grupie również może zapewnić danej drużynie awans do 1/8 finału.

Większość osób jest zdania, że pierwsze dwa miejsca przypadną Francji i Holandii, natomiast Polska i Austria stoczą pojedynek o trzecią lokatę. Należy pamiętać, że piłka nożna jest nieobliczalną dyscypliną sportową, a niespodzianki zdarzają się w niej bardzo często. Wobec tego analizy poprzedzające turniej mogą okazać się trafne, jednak nie można wykluczyć zaskoczeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *