Mateusz Masternak w walce o mistrzostwo świata WBO w kategorii cruiser

Mateusz Masternak to postać wyjątkowa w polskim boksie. Urodzony w Iwaniskach Mateusz Masternak pierwsze sukcesy w boksie, wtedy jeszcze amatorskim, zaczął odnosić w 2005 roku. Wtedy to po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł mistrza Polski juniorów w wadze średniej do 75 kilogramów. Ten sukces otworzył mu drogę do kadry narodowej.

Kariera Mateusza Masternaka

Mateusz Masternak wystąpił pod biało-czerwoną flagą podczas Mistrzostw Europy juniorów w Tallinie. Tam co prawda przegrał na etapie ćwierćfinału, ale bardzo szybko o niej zapomniał. Bowiem podczas kolejnej imprezy, tym razem mistrzostw Polski seniorów sięgnął po brązowy medal. Po tym sukcesie jego kariera nabrała rozpędu. Na konkrety nie trzeba było długo czekać. Mierzący 187 cm wzrostu Mateusz Masternak, obecnie zawodnik klubu KKB Rushh Kielce, na zawodowym ringu obecny jest od 2006 roku.

W trakcie swojej dotychczasowej kariery stoczył w ringu do tej pory 52 walki. Wygrał 47 z nich, z czego 31 przez nokaut. Odniósł także 5 porażek. Najboleśniejsza z nich to z pewnością ta z 12 grudnia 2015 roku kiedy przegrał niejednogłośnie z reprezentantem Wielkiej Brytanii Tonym Bellewem.

Sukcesy i osiągnięcia w boksie

Mateusz Masternak na zawodowym ringu boksuje od 17 lat. W tym czasie na swoim koncie ma liczne sukcesy i osiągnięcia. Wśród nich zdobycie pasa młodzieżowego mistrza świata federacji WBC (3 października 2008) zdobytego po walce z Alexem Mogylewskim. Dwa lata później, 5 listopada 2010, po dwunastorundowej walce wygrał jednogłośnie na punkty z Belgiem Ismailem Abdulem, sięgając w ten sposób po interkontynentalny pas federacji IBO. Ten sukces w kategorii junior ciężkiej spowodował, że Masternak dostał wiatru w żagle. Efektem było zdobycie tytułu mistrza Europy po tym, jak 15 grudnia 2012 pokonał Fina Juho Happoję.

Świeżo upieczony mistrz Europy poszedł za ciosem i 13 kwietnia 2013 przez techniczny nokaut zwyciężył pochodzącego z Gujany Seana Corbina. Polak dzięki temu zwycięstwu sięgnął po jeden z najbardziej prestiżowych pasów w boksie – WBC International Silver. Pół roku później podczas gali w Moskwie Masternak musiał przełknąć gorycz pierwszej porażki w karierze. Potem były jeszcze walki o tymczasowy pas WBA (przegrana z Francuzem Yourim Kalengą), zdobycie tytułu kategorii WBA International, wygrana walka o tytuł WBO European oraz zdobycie pasa mistrzowskiego IBF kategorii junior ciężkiej.

Drogę do walki o mistrzostwo świata

W życiu każdego sportowca, niezależnie od dyscypliny, najważniejszy jest ciągły rozwój i dążenie do doskonałości. Daje to możliwość walki o tytuły mistrzowskie. Przez całą karierę sportową właśnie ten cel przyświecał zawodowemu bokserowi Mateuszowi Masternakowi. Było mu z tym o tyle trudniej, że treningi i walki bokserskie musi łączyć z obowiązkiem służby wojskowej. Z obu zadań wywiązuje się znakomicie. Jego droga do walki o pas WBO kategorii junior ciężkiej była kręta.

Moja droga do walki o mistrzostwo świata była bardzo długa. Przez Moskwę, Paryż, Londyn, Stany Zjednoczone, aż do Bornemouth. To coś pięknego, wspaniałego i wierzę, że to wyczekiwanie sprawi, że teraz wszystko zadziała ze zdwojoną siłą – podsumował Masternak.

Mistrzostwo Świata WBO w kategorii cruiser

Mateusz Masternak zawalczy o pas mistrza świata World Boxing Organization w wadze junior ciężkiej 10 grudnia w Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Przeciwnikiem Polaka będzie obrońca tytułu, pochodzący właśnie z Bournemouth, Chris Billam-Smith.

Zasady i znaczenie tytułu WBO

Bokserska organizacja World Boxing Organization to jedna z największych i najbardziej prestiżowych organizacji boksu zawodowego na świecie. WBO wyłania swoich mistrzów świata, ustala listy rankingowe. Została założona między innymi przez grupę dominikańskich biznesmenów z innej bokserskiej organizacji, WBA. Siedziba organizacji mieści się w San Juan w Portoryko. Prezydentem WBO, jednej z największych organizacji boksu zawodowego od 1996 roku jest Portorykańczyk Francisco Varcarcel.

Przeciwnik Mateusza Masternaka

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, przeciwnikiem Mateusza Masternaka w walce o mistrzostwo świata WBO 10 grudnia w Bournemouth, będzie Brytyjczyk Chris Billam-Smith. Jest to rywal bardzo nieprzewidywalny, szybki w sposobie poruszania się w ringu. Popularny „The Gentelmen” na zawodowym ringu stoczył do tej pory 19 walk. 18 z nich wygrał, z czego 12 przez nokaut. Przegrał tylko raz, 20 lipca 2019 roku z Richardem Riakporhem.

Oczekiwania i prognozy przed walką

Choć zdecydowanym faworytem walki Billam-Smith – Masternak, jest Brytyjczyk, to trzeba pamiętać, że jest to sport i wszystko może się wydarzyć. Dla Masternaka będzie to powrót na ring po rocznej przerwie. Ostatni raz polski bokser pojawił się w ringu 29 października wygrywając z Australijczykiem Jasonem Whateleyem. Gdyby Polakowi udało się wygrać, znalazłby się w gronie pięciu polskich pięściarzy, którzy sięgnęli po tytuł w kategorii junior ciężkiej. Wcześniej dokonali tego Krzysztof Włodarczyk, Krzysztof Głowacki, Tomasz Adamek, Dariusz Michalczewski. Walka ta będzie mieć ogromne znaczenie więc nie tylko dla Masternaka, ale także boksu w Polsce.

Opinie ekspertów

W opinii ekspertów zdecydowanym faworytem walki Billam-Smith – Masternak jest ten pierwszy. Potwierdzeniem tego ma być seria zwycięstw w ostatnim czasie między innymi z Lawrencem Okolim, Issakiem Chamberleinem czy Dylanem Bregeonem. Dodatkowo Brytyjczyk będzie miał za sobą wsparcie blisko czterech tysięcy fanów.

Opinia fanów

Fani Masternaka cieszą się z faktu, że Polak dostał szansę skrzyżowania rękawic z aktualnym mistrzem świata WBO kategorii cruiser. I podobnie jak Polak są dobrej myśli przed galą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *