Reprezentacja Polski zakwalifikowała się do IO 2024 w Paryżu. Kogo jeszcze zobaczymy?

Polska zakwalifikowała się po turnieju w Xi’an

Jeśli spojrzeć na 2023 rok wyłącznie przez pryzmat sportów drużynowych, to tam zdecydowanym numerem 1 są ONI: Polscy siatkarze. Trudno się temu dziwić. Ich dominacja we wszystkich rozgrywkach w mijającym roku była niepodważalna. Tryumf w Lidze Narodów, złoty medal mistrzostw Europy, wygrany turniej kwalifikacyjny do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Kumulacja sukcesów pod wodzą Nikoli Grbicia, sprawia, że polscy siatkarze na igrzyskach olimpijskich upatrywani są przez ekspertów, w roli faworytów do zdobycia złotego medalu igrzysk olimpijskich Paryż 2024.

Przypomnijmy, że igrzyska olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca 11 sierpnia. Już teraz wiadomo, że nadchodzące igrzyska będą wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich odbędzie się na rzece. Przekaz z tego wydarzenia, jak i całych igrzysk olimpijskich dostępny będzie na całym świecie za pośrednictwem mediów.

Zanim jednak będziemy świadkami ceremonii otwarcia i na dobre wystartują letnie igrzyska olimpijskie Paryż 2024, w wielu dyscyplinach mają miejsce turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich. W jednym z nich, w chińskim Xi’an brali udział nasi siatkarze. Turniej kwalifikacyjny w tym chińskim mieście był bardzo silnie obsadzony. Rywalami Polaków w Chinach w walce o awans i wyjazd na igrzyska olimpijskie w Paryżu była między innymi Argentyna, Kanada, Holandia. Biało-czerwoni przez cały turniej kwalifikacyjny spisywali się znakomicie. W przyjęciu dzielił i rządził Wilfredo Leon oraz Kamil Semeniuk. Świetnie w ataku prezentował się Tomasz Fornal. Dopełnieniem naszych znakomitych zawodników w tym turnieju był Paweł Zatorski. Warto dodać, że trener Nikola Grbić podczas turnieju w Chinach nie mógł skorzystać z naszego kapitana. Bartosz Kurek od pewnego czasu zmaga się z kontuzją biodra. Mimo to Polacy bez swojego kapitana uzyskali awans na igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Polska uczyniła to w wielkim stylu, za swoimi plecami zostawiając takie drużyny jak Argentyna, Holandia czy gospodarzy Chiny.

Biało-czerwoni, tak jak w całym sezonie, rozkręcali się ze spotkania na spotkanie. Walka o wyjazd do Paryża trwała do ostatniej chwili. Mecze cały czas trzymały w napięciu. Polacy awans na igrzyska zapewnili sobie po wygranej z Holandią. Na drugim miejscu i również udział w tej wyjątkowej przyszłorocznej imprezie z turnieju w Chinach uzyskała również Kanada.

Reprezentacje siatkarzy, które zagrają na igrzyskach w Paryżu

Do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pozostał niespełna rok. Od 26 lipca do 11 sierpnia nie tylko miasto, jakim jest Paryż, ale w całej Francji zapanuje istne szaleństwo związane z igrzyskami. Najlepszych sportowców zobaczymy w walce o medale w takich dyscyplinach jak kolarstwo, lekkoatletyka, zapasy, tenis, koszykówka. Biorąc pod uwagę tegoroczną dyspozycję siatkarzy z perspektywy kibica, to właśnie siatkówka powinna przykuwać uwagę widzów przed telewizorami. Nie od dziś wiadomo, że rozgrywki siatkarskie to sport niezwykle widowiskowy.

Przyszłoroczny olimpijski turniej siatkarski zapowiada się arcyciekawie. Akces walki o finał i zarazem tytuł mistrzów olimpijskich zgłasza kilka krajów. Zanim do tego dojdzie, najlepsze reprezentacje świata rywalizowały w turniejach kwalifikacyjnych w Rio de Janeiro, Tokio i Xi’an. Prześledźmy zatem o kim mowa.

Francja – gospodarz

Z racji tego, że gospodarzem przyszłorocznych igrzysk jest Francja, siatkarze z tego kraju awans do igrzysk uzyskali automatycznie. Trójkolorowi, jako obrońcy tytułu z Tokio, grając przed własną publicznością, zrobią wszystko, aby nie tylko znaleźć się w finale, ale przede wszystkim, aby ten finał rozstrzygnąć na swoją korzyść.

Niemcy – turniej w Rio de Janeiro

Francuzi jako gospodarze przyszłorocznych igrzysk z uwagą przypatrywali się rozwojowi wydarzeń w innych turniejach. A w nich niespodzianek nie brakowało. Jak choćby na turnieju w Rio de Janeiro. W tym silnie obsadzonym turnieju oprócz gospodarzy wystąpiły Niemcy, Włochy, Iran, Kuba, Ukraina, Czechy i Katar. Przed rozpoczęciem rywalizacji w Rio de Janeiro „na papierze” faworytami do awansu byli Brazylijczycy oraz Włosi. W trakcie trwania turnieju siatkarski parkiet to wszystko zweryfikował. Ostatecznie Brazylijczycy owszem wywalczyli bilet do Paryża, ale obok nich z turnieju w Rio de Janeiro w stolicy zobaczymy nie Włochów, a Niemców. Reprezentacja Niemiec prowadzona przez wybitnego w przeszłości reprezentanta Polski, Michała Winiarskiego, przeszła przez turniej kwalifikacyjny w Rio de Janeiro bez porażki.

USA – turniej w Tokio

Obok turnieju w Rio de Janeiro o przepustkę na igrzyska olimpijskie rywalizowano także w Tokio. W stolicy Japonii o awans na najważniejszą sportową imprezę czterolecia grały takie reprezentacje jak: Japonia, USA, Słowenia, Turcja, Serbia, Finlandia, Egipt oraz Tunezja. W stolicy Japonii obserwowaliśmy turniej na bardzo wysokim poziomie. Mecze dostarczyły kibicom mnóstwa emocji. Turniej w Kraju Kwitnącej Wiśni w cuglach wygrali Amerykanie, nie ponosząc w nim ani jednej porażki. Z roli gospodarza wywiązała się Japonia, która po turbulencjach na początku turnieju ustabilizowała formę i może bukować bilety do Paryża.

Polska – turniej w Xi’an

Ostatnim miejscem, gdzie rywalizowano o olimpijską kwalifikację w turnieju siatkarzy, było chińskie miasto Xi’an. Grała tam między innymi Polska, Argentyna, Holandia, Chiny. Polacy w tym turnieju potwierdzili znakomitą dyspozycję w całym sezonie. Nie miały na to wpływu nawet kończone tie-breakami mecze z Belgią, Kanadą i Chinami. Obok Polski z chińskiego turnieju awans do Paryża niespodziewanie wywalczyła Kanada. Stało się tak po tym, jak Kanadyjczycy w trakcie trwania turnieju pokonali wyżej notowanych Bułgarów, Argentyńczyków czy Holendrów.

Kto ma szansę? Pozostałych uczestników wyłoni międzynarodowy ranking.

Po turniejach kwalifikacyjnych do IO w Paryżu znanych jest 7 z 12 uczestników turnieju olimpijskiego siatkarzy. Jak wiemy, w tym gronie jest już między innymi Polska. Pozostałe pięć miejsc turnieju mężczyzn w stolicy Francji obsadzą najwyżej rozstawione reprezentacje rankingu FIVB. Jednak ostateczny skład turnieju olimpijskiego w siatkówce mężczyzn poznamy dopiero po fazie zasadniczej przyszłorocznej Ligi Narodów. Zadecyduje o tym ranking po tej fazie turnieju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *