Plażowa piłka ręczna (beach handball). Poznaj ten ciekawy sport!

Pisaliśmy o koszykówce 3×3, ale zdecydowanie bardziej nietypowym sportem, który także zdobywa ostatnio popularność jest plażowa piłka ręczna. Czy pójdzie w ślady siatkówki plażowej i piłki nożnej plażowej?

Beach handball nie ma nawet 30 lat

Beach handball – bo tak brzmi angielska nazwa tego sportu, nie ma bogatej i długiej historii. Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza, co stanowi oficjalną datę narodzin tej dyscypliny sportu. W założeniu miała być połączeniem sportu i zabawy. Piłka ręczna plażowa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej w maju 1994 roku. Międzynarodowe przepisy gry zostały ustalone podczas kongresu IHF we wrześniu tego samego roku w Haarlem w Holandii. Od tego czasu plażowa piłka ręczna dynamicznie rozwija się na całym świecie zdobywając coraz większą popularność. Stała się oficjalną dyscypliną sportową z własnymi zasadami i mistrzostwami.

Zasady plażowej piłki ręcznej

Jak więc wygląda sama gra? Na piaszczystym boisku grają dwie drużyny złożone z trzech zawodników i jednego bramkarza. Mecz ma dwie połowy po 10 minut każda, a w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Gra się używając rąk, dozwolone jest „rzucanie się” na piłkę. Boisko do gry ma wymiary 27 x 12 metrów. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których „zwykła bramka” to 1 punkt, a tzw. spektakularna bramka to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. „punktów meczowych” (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe).

Też chcieliby na igrzyska

Nikt nie ukrywa, że marzeniem piłki ręcznej plażowej jest uzyskanie statusu sportu olimpijskiego. Cel, nad jakim pracuje IHF jest realizowany poprzez serię zmian w przepisach i zasadach gry oraz inicjatywy marketingowe. Rozmowy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijski są już bardzo zaawansowane, czego potwierdzeniem będzie obecność turnieju plażówki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży YOG Buenos Aires 2018. Decyzja w sprawie obecności piłki ręcznej plażowej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 zostanie podjęta do końca 2019 roku.