Pływanie artystyczne w Polsce: Osiągnięcia na Igrzyskach europejskich i rozwój dyscypliny

Formalnie od 2017 roku mowa jest o pływaniu artystycznym, choć przedtem przez długi czas nazywało się to pływaniem synchronicznym. Gdzieniegdzie sport ten jest nazywany wodnym baletem, ze względu na to, co muszą robić zawodnicy. A jak w tej dyscyplinie radzą sobie Polacy?

Triumf drużyny Izraela: Złoty medal Igrzysk europejskich i mistrzostw Starego Kontynentu w pływaniu artystycznym

Pływanie artystyczne to jedna z najmniej popularnych dyscyplin. Mimo tego znajduje się ona pośród sportów olimpijskich, choć zdominowana jest przez kobiety. Największy rozwój pływania artystycznego nastąpił po II wojnie światowej. Najpierw kilkukrotnie zostało zaprezentowany na Igrzyskach, później samo weszło w ich skład, a w międzyczasie zorganizowano też pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

Sport ten był również obecnych na niedawnych Igrzyskach Europejskich, które organizowała Polska. Pływanie artystyczne gwarantowało tam medale w następujących konkurencjach:

  • duet – dowolnie
  • duet – technicznie
  • duet mieszany – dowolnie
  • duet mieszany – technicznie
  • kombinacja – dowolnie
  • układ akrobatyczny
  • zespół – dowolnie
  • zespół – technicznie

Najwięcej medali, bo aż 5, zdobyły Włochy, ale najwyżej sklasyfikowano Hiszpanię, która na 4 krążki ozłociła 3. Duży sukces odniósł również Izrael, którego drużyna wygrała konkurencję kombinacji dowolnej.

Polska nie startowała: Obecna sytuacja pływania artystycznego w kraju

W gronie tym próżno było szukać “biało-czerwonych”. Owszem, Polki wzięły udział w duecie technicznym, ale Nikola Leja wraz ze Swietłaną Szczepańską zajęły 17. na 18 możliwych miejsc… Tylko przedstawicielki Estonii poradziły sobie gorzej.

Pływanie artystyczne w Polsce zaczęło się rozwijać z końcem lat 80., głównie za sprawą Bożeny Niewiteckiej. Dyscyplina ta jest jednak słabo rozpowszechniona, a na wszelakich mistrzostwach próżno reprezentacji Polski szukać w pierwszej dziesiątce. W naszym kraju organizowane są mistrzostwa Polski w pływaniu artystycznym, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży czy Ogólnopolskie bądź Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików.

A że da się osiągać sukcesy w pływaniu artystycznym, pokazuje chociażby Ukraina, której reprezentantki zdobyły wszystkie złote medale na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy. Polska nie miała na tej imprezie ani jednego swojego przedstawiciela, co mówi wiele o poziomie tej dyscypliny nad Wisła.

Sukcesy zespołów Niemiec i Turcji: Srebrne i brązowe medale w układzie dowolnym kombinacji

Gdyby nie dyskwalifikacja, zapewne pływanie artystyczne na Igrzyskach Europejskich w Polsce zostałoby zdominowane przez reprezentantów Rosji, którzy w XXI wieku najlepiej radzą sobie w tej dyscyplinie. A tak na wyróżnienie zasłużyły chociażby Niemcy czy Turcja, które bynajmniej nie kojarzą się z tym rodzajem sportu. 

Owszem, pływactwo u naszych zachodnich sąsiadów ma się dobrze, ale niekoniecznie to artystyczne. Dlatego na pewno ucieszono się tam ze zdobycia srebrnego medalu w kombinacji dowolnej, w której brąz z kolei zgarnęli Turcy. Inna sprawa, że… w klasyfikacji zestawione były tylko trzy drużyny.

Rola wprowadzonych przepisów: Maksymalnie dwóch mężczyzn w drużynie pływackiej

Pływanie artystyczne to dyscyplina przede wszystkim żeńska. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mogą jej uprawiać, choć robią to w mniejszym stopniu, a przez dekady w niektórych miejscach świata w ogóle nie mogli tego robić. W 2015 roku na mistrzostwach świata w pływaniu wprowadzono duety mieszane w pływaniu synchronicznym, co było ogromnym krokiem w przód. Na Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku jeszcze się one nie pojawiły, ale w 2020 roku – już tak. Na niektórych imprezach panowie mogą już także rywalizować jako soliści.

Co ciekawe, od Igrzysk Olimpijskich 2024 zostanie wprowadzony format drużyny mieszanej, w której ośmioosobowym składzie będzie mogło znaleźć się dwóch mężczyzn. Męskie występy w duetach czy solo nadal nie będą dozwolone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *