Tour de France: Historia, trasa i sukcesy polskich kolarzy

Tour de france, kolarze podczas wyścigu

Nawet osoby, które zbytnio nie interesują się kolarstwem usłyszały przynajmniej raz nazwę słynnego Tour de France. To zapewne największy i najbardziej prestiżowy wyścig kolarski świata, który corocznie jest organizowany na terenie Francji. Co warto o nim wiedzieć? Jak radzili w nim sobie Polacy? Kiedy odbędzie się najbliższy Tour de France?

Tour de France: Największy i najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie

W tym roku TdF będzie obchodził swoje 120. urodziny. Jest organizowany co roku, a dwie przerwy przytrafiły mu się tylko w okresie trwania obu wojen światowych – stąd tegoroczna edycja nosi numer 110. Obok włoskiego Giro i hiszpańskiej Vuelty Tour de France należy do największych wyścigów kolarskiego świata. Trwa trzy tygodnie, najczęściej w lipcu, i gromadzi na starcie największe zespoły kolarskie. La Grande Boucle, jak czasem się go nazywa, jest transmitowany w ponad 200 krajach i jest to trzecie najchętniej oglądane wydarzenie sportowe świata po Igrzyskach Olimpijskich oraz piłkarskich mistrzostwach świata.

110. edycja Tour de France: Trasa, etapy i nietypowy start w Bilbao

Błędem byłoby jednak myślenie, że Tour de France odbywa się tylko i wyłącznie we Francji. Czasami zdarza się bowiem, że trasa wyścigu wykracza poza terytorium tego państwa i tak jest również w 2023 roku. Pierwsze etapy Le Tour miały bowiem miejsce w Hiszpanii, konkretnie w Baskonii, a start nastąpił w Bilbao. Dalej trasę zaplanowano od południowo-zachodniego krańca Francji do jej centrum, później na wschód, w kierunku Alp i potem nieco na północ. Finalnym etapem Tour de France 2023 ogłoszono Paryż, a definitywną metę zorganizowano na Polach Elizejskich.

TdF 23 składa się z 21 etapów, których długość w większości mieści się w przedziale 150-200 kilometrów. Suma wzniesień jest różna, ale najczęściej przekracza 3000 metrów, czasem i 4000. Trasa wiedzie przez Pireneje, Masyw Centralny, Jurę, Alpy oraz Wogezy, a organizatorom zależało na jak najlepszym wykorzystaniu wszystkich możliwych pasm górskich. Stąd też start w Kraju Basków, który umożliwia realizację takiego pomysłu. Łączna długość trasy wynosi 3404 km.

Gdzie oglądać Tour de France?

Francuski wyścig to jedno z najpopularniejszych wydarzeń sportowych świata, transmitowane w ponad 200 krajach. Gdzie obejrzeć Tour de France 2023? W Polsce za pokazywanie wyścigu odpowiada telewizja Eurosport, a TdF można również obejrzeć na jej kanałach za pomocą platformy Player.

Kiedy odbędzie się Tour de France?

Pozostaje bardzo ważne pytanie, kiedy odbędzie się Tour de France? La Grande Boucle trwa z reguły ok. trzy tygodni. W 2023 roku zaplanowano go na okres od 1 do 23 lipca. W dwa dni kolarze będą odpoczywać – 10 oraz 17 lipca.

Kto wystąpi w Tour de France?

Tour de France przez wielu jest nazywany najbardziej prestiżowym wyścigiem kolarskim świata. Z tego powodu na jego starcie stają najznamienitsi przedstawiciele tej dyscypliny sportowej. W edycji z 2023 roku ścigają się 22 drużyny – z Francji, Kazachstanu, Australii, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Bahrajnu, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izraela oraz Norwegii.

W sumie w szeregach tych teamów wystąpi 176 kolarzy, po 8 w każdej drużynie. Pośród nich nie zabrakło Polaków. W UAE Team Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ściga się Rafał Majka, natomiast w brytyjskiej Ineos Grenadiers Michał Kwiatkowski. Prócz przedstawicieli nacji, które mają swoje zespoły, wśród kolarzy można znaleźć: Duńczyków, Słoweńców, Austriaków, Włochów, Kolumbijczyków, Luksemburczyków, Szwajcarów, Ekwadorczyków, Kostarykańczyków, Niemców, Portugalczyków, Kanadyjczyków, Słowaka, a nawet Łotysza, Erytrejczyka czy przedstawiciela Republiki Południowej Afryki.

Kto wygrał ostatnią edycję Tour de France?

W 2022 roku Tour de France wygrał duński kolarz Jonas Vingegaard, który pozycję lidera wyścigu zajmował od 11. etapu. Co ciekawe, jeśli chodzi o pojedyncze etapy, to wygrał dwa, a oba miały sumę wzniesień przekraczającą 4000 metrów (w sumie takie etapy były trzy). Warto natomiast dodać, że w Tour de France 2021 Vingegaard zajął drugie miejsce.

Jakie sukcesy Polaków w Tour de France?

Żaden polski kolarz nie wygrał nigdy Tour de France. Tylko raz w historii zdarzyło się, aby ktoś z kraju nad Wisłą stanął na podium. Miało to miejsce w 1993 roku, kiedy w erze sukcesów Hiszpana Miguela Induraina trzecie miejsce w wyścigu zajął pochodzący ze Śremu w Wielkopolsce Zenon Jaskuła. Łącznie Polacy w TdF wygrali sześć etapów. Dokonali tego trzykrotnie Rafał Majka (2014, 2015) i po razie Michał Kwiatkowski (2020), Zenon Jaskuła (1993) oraz Michał Bodnar (2017).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *