Szymon Marciniak – polski sędzia piłkarski na arenie międzynarodowej

Polscy piłkarze coraz śmielej zaznaczają swoją obecność na arenie międzynarodowej. Nasi zawodnicy grają obecnie w wielu cenionych klubach o silnej pozycji w świecie futbolu. Jednakże wspomniany postęp nie ogranicza się tylko do piłkarzy. W ostatnim czasie kibice piłki nożnej są świadkami pisania historii przez polskiego sędziego. Szymon Marciniak stał się bowiem jednym z najważniejszych arbitrów w hierarchii FIFA i UEFA. Najlepszym tego dowodem był fakt, że Marciniak nie tylko sędziował na MŚ 2022, ale został nawet wyznaczony do poprowadzenia meczu finałowego. Jak wyglądała dotychczasowa kariera Szymona Marciniaka i jaka przyszłość może czekać polskiego arbitra?

Droga Szymona Marciniaka do sędziowskiej elity

Kariera Szymona Marciniaka miała bardzo ciekawy przebieg. Polski arbiter rozpoczął bowiem swoją przygodę z piłką nożną jako zawodnik. Szymon Marciniak pochodzi z Płocka i dlatego jako nastolatek dołączył do młodzieżowej drużyny Wisły Płock. Później Marciniak występował nawet w drużynach Regionalligi, czyli jednej z niższych lig niemieckich. Jednak w wieku 21 lat podjął, jak się później okazało, najważniejszą decyzję w swojej karierze. Było nią zapisanie się na kurs sędziowski.

Co ciekawe, świeżo upieczony sędzia piłkarski Szymon Marciniak początkowo próbował nadal być aktywnym piłkarzem. Jednak wraz z rozwojem swojej kariery sędziowskiej musiał skoncentrować się na jednej drodze kariery. Z dzisiejszej perspektywy nie ma wątpliwości, iż podjął on dobrą decyzję.

Pierwsze ważne mecze i pierwsze sukcesy

Początkowo, jak każdy polski arbiter piłkarski, Szymon Marciniak prowadził mecze juniorów i rozgrywki w niższych ligach. Zbierał tam jednak na tyle dobre oceny, że stopniowo wyznaczano go do prowadzenia coraz ważniejszych spotkań. Szczególną datą w jego karierze jest 18 kwietnia 2009 roku. Wtedy to po raz pierwszy poprowadził mecz Ekstraklasy, czyli najwyższego poziomu rozgrywkowego w Polsce. Od tamtej pory nieprzerwanie sędziuje on mecze Ekstraklasy.

Po około dwóch latach spędzonych na sędziowaniu meczów Ekstraklasy rozpoczęła się również międzynarodowa kariera Szymona Marciniaka. W 2011 roku poprowadził on jedno ze spotkań w ramach Mistrzostw Europy U-17. Z kolei w 2014 roku znalazł się on w szerokim gronie arbitrów wyznaczonych do sędziowania meczów Ligi Europy. Od tego momentu jego kariera nabrała jeszcze szybszego rozpędu.

Szymon Marciniak jako topowy arbiter w Europie i na świecie

W 2015 roku Szymon Marciniak poprowadził aż 3 mecze w ramach Mistrzostw Europy U-21. Kolejne dobre występy sprawiły, że już rok później otrzymał nominację jako jeden z arbitrów Euro 2016. Z kolei w 2018 roku po raz pierwszy w swojej karierze został wyznaczony na sędziego MŚ.

Jeżeli chodzi o międzynarodowe sukcesy sędziego, Szymon Marciniak na pewno zapamięta MŚ 2022. To właśnie na tej imprezie został wytypowany do poprowadzenia meczu finałowego pomiędzy Argentyną i Francją. Ponadto Polak zgarnął naprawdę świetne oceny za ten mecz, co tylko potwierdziło jego pozycję.

Szymon Marciniak jako sędzia piłkarski na arenie międzynarodowej będzie obecny zapewne jeszcze przez kilka lat. W 2023 roku nasz arbiter skończy 42 lata. Można więc stwierdzić, że znajduje się on obecnie w szczytowym momencie swojej sędziowskiej kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *