Chiński mistrz znów najlepszy w tenisie stołowym

fan zhendong chiński mistrz w tenisie stołowym

To dominator chińskiego tenisa stołowego. Fan Zhendong po raz trzeci z rzędu wygrał Puchar Świata i przeszedł do historii tego sportu.

W tenisie ziemnym niekwestionowanymi liderami są Novak Djoković i Rafael Nadal. Tenis stołowy też ma takie osobowości, a jedną z nich jest właśnie Fan Zhendong, który w ostatnim czasie jest niekwestionowanym numerem jeden w męskich tenisie ziemnym.

Lider rankingu, zwycięzca PŚ

23-letni Chińczyk był rozstawiony z numerem jeden i nie było w tym nic dziwnego, bowiem w światowym rankingu tenisa stołowego nie ma od niego lepszego. W finale Pucharu Świata Zhendong pokonał po zaciętym pojedynku mistrza olimpijskiego z 2016 roku i zdobywcę PŚ 2014 i 2016 – Ma Longa. Mecz zakończył się w siedmiu partiach wygraną 4:3 (3:11, 11:8, 11:3, 11:6, 7:11, 7:11, 11:9).

Tenisowy hat trick

Fan wygrał Puchar Świata po raz trzeci z rzędu, czego nie dokonał jeszcze żaden tenisista stołowy, ale w sumie był to jego czwarty triumf. Chińczyk wygrywał PŚ też w 2016 roku w Niemczech. Kolejny rekord może paść po kolejnej edycji PŚ, bowiem czterokrotnym zwycięzcą tego turnieju w przeszłości był Ma Li. Piąta łączna wygrana Zhendonga sprawiłaby, że już nikt nie mógłby się z nim równać. Chińczyk za zwycięstwo w PŚ otrzymał nagrodę w wysokości 55 tys dolarów.

Polski sukces w tenisowym Pucharze Świata

Może niewielu pamięta, ale polski tenis stołowy także święcił triumfy w Pucharze Świata mężczyzn, a na liście triumfatorów istnieje nazwisko polskiego gracza. Jest nim Andrzej Grubba, który w 1988 roku w Wuhan zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając Chen Longcana i Jianga Jialianga. Wracając do Fan Zhendonga, ma on też mistrzowskie tytuły w kategoriach juniorskich, jak i drużynowych. Poza tym w tym roku skończył 23-lata co oznacza, że jeszcze wiele sukcesów przed nim. Być może najbliższym będzie medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Tenis stołowy na Igrzyskach Olimpijskich

1988 rok to nie tylko data sukcesu Grubby, ale także data pierwszej rywalizacji tenisistów stołowych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. Do 2004 roku rozgrywano na IO cztery konkurencje: grę pojedynczą kobiet i mężczyzn oraz podwójną kobiet i mężczyzn. Od 2008 roku podział jest na konkurencje indywidualne i drużynowe. Na IO 2020 w Tokio pojawi się także turniej miksta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *