Za nami IEM 2023. Podsumowanie najważniejszych turniejów.

Intel Extreme Masters 2023 w Katowicach

Tegoroczna edycja Intel Extreme Masters rozgrywana w dniach 10-12 lutego w katowickim „Spodku” przeszła do historii. Rywalizowano zarówno w turnieju CS:GO, jak i Starcraft 2. W pierwszym z nich o nagrodę w wysokości 1 000 000 dolarów walczyły takie zespoły jak: FaZe Clan, Heroic, G2 Esports. Z kolei w turnieju Starcraft 2 z główną nagrodą w wysokości 500,000 dolarów udział wzięło 36 zawodników. W przypadku zarówno turnieju CS:GO, jak i Starcraft byliśmy świadkami pasjonującej rywalizacji.

IEM 2023 CS:GO

W wielkim finale turnieju Counter-Strike: Global Offensive stanęły naprzeciwko siebie dwie najlepsze drużyny na świecie. Obie zdeterminowane, by sięgnąć po najwyższe trofeum. Zawodnicy G2 Esports, marzący od zeszłego roku, by w Katowicach, wznieść puchar IEM oraz Heroic, od ostatniego Majora w Rio mające wiele do udowodnienia.

Obie drużyny pokazały, że są świetnie przygotowane, gwarantując sobie miejsca w półfinałach. Swoją dominację udowodniły też pokonując pozostałych rywali stojących im na drodze do finału.

Już początkowa mapa pokazała zebranym na arenie Spodka, że będzie to prawdziwe starcie tytanów. W pierwszej połowie na prowadzenie wyrwał się zespół prowadzony przez cadiaNa. Jednak marzenie o szybkiej wygranej zostało im brutalnie wydarte przez G2 Esports, które po zmianie stron oddało Duńczykom jedynie dwie rundy.

Mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla G2 Esports, które w rezultacie przegrało tylko jedną mapę na przestrzeni całego turnieju. Oznacza to, że zespół wraca do domu bogatszy o 400 tysięcy dolarów oraz krokiem w stronę Intel Grand Slam.

IEM 2023 StarCraft

Do turnieju Starcraft II przystępowało w sumie 36 zawodników z nadzieją na zdobycie tytułu Mistrza Świata. Determinacja, spryt i przede wszystkim wola walki doprowadziła dwóch do Wielkiego Finału, który w tym roku rozgrywany był w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na największej scenie IEM Expo. W ostatecznym pojedynku zmierzyli się ze sobą dwaj gracze Terran – Koreańczyk Cho „Maru” Seong-ju i reprezentant Chin Li „Oliveira” Peinan. Przed spotkaniem wydawało się, że to doświadczony Maru będzie dyktował warunki meczu, ale esport po raz kolejny pokazał swoją nieprzewidywalność. Po pięciu rundach zaciętego pojedynku to Oliveira odczytał klasyczne “gg” wygrywając pojedynek wynikiem 4:1.

Tym samym chiński zawodnik jako pierwszy reprezentant swojego kraju zdobywa tytuł mistrzowski StarCraft II i na zawsze zapisuje się na kartach historii jako jeden z bohaterów Hall of Heroes. Tym samym sezon ESL Pro Tour 2022/23 dobiega końca.

Podsumowanie wydarzenia

Edycja 2023 Intel Extreme Masters wysoko ustawiła poprzeczkę. Jednak organizatorzy znani z bicia własnych rekordów przy kolejnych edycjach turniejów Intel Extreme Masters mają apatyt na więcej. To pozwala zakładać, że przyszłoroczne święto esportu jeszcze mocniej rozpali emocje fanów.

Jeden komentarz do “Za nami IEM 2023. Podsumowanie najważniejszych turniejów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *