Zawodnicy z Rosji i Białorusi wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich

Zawodnicy z Rosji i Białorusi wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich

Decyzja MKOI w sprawie Rosji i Białorusi na Igrzyskach Olimpijskich

Czas pędzi jak szalony. Najlepiej widać to na przykładzie zbliżających się wielkimi krokami Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Do ich rozpoczęcia pozostało 177 dni. Igrzyska Olimpijskie to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego sportowca. Reprezentowanie swojego kraju na tak wielkiej imprezie, to nie tylko możliwość walki o medale, ale przede wszystkim duma i wielki zaszczyt. Podczas gdy sportowcy z całego świata przygotowują się do najważniejszej sportowej imprezy czterolecia, w przestrzeni medialnej jak bumerang powraca pytanie: co z występem Rosji i Białorusi na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich? Przypomnijmy. Ma to związek ze sprawą inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Sportowcom z tych krajów początkowo zakazano udziału w Igrzyskach Olimpijskich właśnie po inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak po dogłębnej analizie sytuacji mając na uwadze kwestie stricte sportowe, większość międzynarodowych federacji sportowych zdecydowała się dopuścić sportowców z Rosji i Białorusi do udziału w międzynarodowych zawodach kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich. Będą mogli rywalizować w nich jako sportowcy neutralni. Co to dokładnie oznacza? O tym w dalszej części artykułu.

Kim są neutralni zawodnicy?

Neutralni zawodnicy to – jak czytamy w wyjaśnieniu opublikowanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski – to sportowcy posiadający rosyjski lub białoruski paszport. Sportowcy neutralni będą musieli przestrzegać przepisów obowiązujących nie tylko w imprezach kwalifikacyjnych, ale także będą musieli przestrzegać zasad wynikających z poszanowania karty olimpijskiej, w tym misji pokojowej Ruchu Olimpijskiego. Podczas ich startów zakazane jest użycie flag, emblematów i hymnów. Aby mogli rywalizować w międzynarodowych zawodach inni musieli podpisać zaktualizowane przed startem warunki uczestnictwa. Nie tylko w imprezach kwalifikacyjnych, ale także podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Jakich zawodników z Rosji i Białorusi zobaczymy na Igrzyskach Olimpijskich?

Jak wiadomo Igrzyska Olimpijskie to wydarzenie na skalę światową. Oczy całego świata zwrócone są na najważniejszych herosów sportu walczących o medale. Już wiadomo, że wśród nich zobaczymy zawodników z rosyjskim paszportem. Będą mogli wziąć w nich udział także sportowcy z białoruskim paszportem. Będą to sportowcy neutralni, którzy uzyskali kwalifikację olimpijską na podstawie systemów kwalifikacji federacji międzynarodowych. Na dziś wiadomo, że jest jedenastu takich sportowców. Liczba ta z pewnością ulegnie zmianie.


Czytaj także:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *